Media o nas

Gazeta WPR 20 stycznia 2012

Kontakt z nami

22 759 50 50

Manhattan coraz bliżej

Nowe centrum powstanie przy ul. Prusa

 

PRUSZKÓW
280 mieszkań, siedem kondygnacji, parking na 700 miejsc, 20 tys. mkw. powierzchni handlowej – tak ma wyglądać centrum Manhattan, które niebawem powstanie przy ul. Bolesława Prusa w Pruszkowie.
Grupa Rekord wystąpiła ze śmiałymi planami zmiany wizerunku centrum Pruszkowa. W najbliższych latach mają tu powstać dwa centra handlowe. W budynkach znajdzie się miejsce nie tylko na sklepy, ale również na rozrywkę – kręgielnie, kina i restauracje. To na brak takich miejsc w Pruszkowie najbardziej narzekają mieszkańcy. Jedno z centrów będzie połączone z budynkami mieszkalnymi.
W ubiegłym roku przygotowano teren pod budowę centrum Renoma, które ma powstać u zbiegu al. Wojska Polskiego i ul. Kościuszki na miejscu dawnego targowiska zwanego potocznie Małym Manhattanem. Jednak to nie wszystko. Obecnie deweloper stara się o pozwolenie na budowę dla drugiej inwestycji. Nowe centrum powstanie przy ul. Bolesława Prusa.

Budynek będzie miał siedem kondygnacji, z których dwie znajdą się pod ziemią. Manhattan ma stanowić unikalne połączenie dużego centrum handlowego, które będzie usytuowane na pierwszych dwóch kondygnacjach oraz zupełnie niezależnej części mieszkalnej, w której ma znaleźć się aż 280 mieszkań. Będą tu lokale z zielonymi tarasami, kameralne mieszkania znajdujące się na piętrach od drugiego do piątego oraz nowoczesne i oryginalne przeszklone apartamenty na
najwyższych kondygnacjach. Mieszkańcy siedmioma windami będą mogli zjechać na dwupoziomowy
parking. Projekty mieszkań uwzględniają potrzeby osób szukających niewielkich mieszkań dwupokojowych od 28 mkw. wzwyż, jak i rodzin, które z reguły wybierają mieszkania trzypokojowe i większe o powierzchni ponad 40 mkw. W części komercyjnej centrum ma znaleźć się m.in. duży market
oraz food court, czyli część gastronomiczna z wieloma restauracjami. Zgodnie z przewidywaniami inwestora, budowa powinna trwać od 12 do 14 miesięcy.

Boom inwestycyjny
Wielu mieszkańców miasta jest zdania, że prezentowane przez dewelopera centra handlowe to tylko papierowe wizje. Grupa Rekord podchodzi jednak bardzo poważnie do tych inwestycji. Aby ułatwić mieszkańcom i potencjalnym klientom dojazd do centrum Manhattan, deweloper pokryje część kosztów związanych z przebudową ul. Bolesława Prusa na odcinku od ul. Ceramicznej do ul. Powstańców. Projekt umowy w tej sprawie, jaką należąca do Grupy Rekord spółka Manhattan podpisała z powiatem pruszkowskim, pozytywnie zaopiniował zarząd powiatu.
W ostatnim czasie na terenie powiatu pruszkowskiego i grodziskiego możemy zaobserwować boom na inwestycje związane z centrami handlowymi. W najbliższej okolicy ma powstać aż sześć takich obiektów. Obecnie trwa już budowa Galerii Brwinów, a niebawem rozpocznie się budowa Galerii Podkowa, która
ma powstać przy trasie z Pruszkowa do Grodziska. Również w samym Pruszkowie wielu deweloperów planuje wybudowanie centrów handlowych. Firma Jankowski Pulchny na osiedlu mieszkaniowym Nowe
Miasto Pruszków, powstającym przy ul. Sienkiewicza na terenie dawnych zakładów Mechaników, planuje stworzyć Galerię Sienkiewicza. Centrum handlowe miałoby również powstać na terenie byłych Pruszkowskich Zakładów Materiałów Izolacyjnych KEMI.

Najważniejsza lokalizacja
Te plany nie burzą jednak optymizmu prezesa Grupy Rekord Wiesława Gowina. – Moim zdaniem, o sukcesie tego typu projektów decyduje lokalizacja. Obydwa budowane przez nas centra Manhattan i Renoma znajdą się w ścisłym centrum Pruszkowa, przy głównych ciągach komunikacyjnych miasta. Będą stanowić swoistą klamrę spinającą centrum Pruszkowa. Te inwestycje spowodują, że ludzie zostaną w mieście. Tu na miejscu znajdą to, po co aktualnie jeżdżą do Warszawy i Janek – podkreśla prezes Gowin. – Pruszków jest dziś sypialnią, a takie punkty sprawią, że stanie się miastem żyjącym samodzielnym życiem – zaznacza.

Anna Sołtysiak